Tu jesteś:Start->Czytelnia->Wszystko o kotach->Ciekawostki. Dlaczego kot mruczy? Jak dobrze jest mieć kota w domu.

Ciekawostki. Dlaczego kot mruczy? Jak dobrze jest mieć kota w domu.

Mruczenie jest jednym z powodów, dla których kochamy koty. Uwielbiamy jego uspokajający nas wpływ i cieszymy się, gdy kot głośno nas powiadamia o swym zadowoleniu, miłości i poczuciu bezpieczeństwa.

Wszystkie koty, bez względu na wiek, płeć czy rasę, mruczą z taką samą częstotliwością: 25 cyklów na sekundę.

Koty zaczynają mruczeć, kiedy są małymi kociętami i jest to jeden z pierwszych kontaktów werbalnych pomiędzy kociakiem i jego matką, która mruczeniem oznajmia mu, że wchodzi do gniazda, co ma na celu jego uspokojenie. Starsze koty mruczą, gdy jest im dobrze i gdy chcą inne sprowokować do zabawy. Dominujące koty mrucząc informują inne o swych przyjacielskich zamiarach i często w ten sposób zapraszają je do zabawy. Jest to kocie zapewnienie: "Nie uciekaj, zaufaj mi, jestem przyjacielem, nie ugryzę cię tym razem... słowo!". Mruczenie może być także werbalnym środkiem łagodzenia konfliktów. Koty mruczą jednak nie tylko z zadowolenia, lecz także gdy odczuwają ból i są zestresowane. Ma to na celu, przekładając na ludzkie zachowania, podtrzymanie ich morale i przekonanie samego siebie, że wszystko będzie dobrze.

Teorii na temat pochodzenia tego dźwięku jest wiele. Jedne z nich głoszą, że jest to dźwięk wytwarzany przez wibrowanie fałszywych strun głosowych, które są umiejscowione obok wiązadeł głosowych, inne sugerują, że są to turbulencje w strumieniu krwi wywołujące wibracje w klatce piersiowej i tchawicy, a rozbrzmiewające w jamach zatok czaszki, aby produkować ów dźwięk. Kolejna teoria sugeruje, iż mruczenie wywoływane jest przez pozafazowe skurcze mięśni krtani i przepony brzuszne.

Pominąwszy anatomiczne niuanse pochodzenia tego dźwięku, wiemy na pewno, że mruczenie, podobnie jak merdanie ogonem u psów, jest wyrazem zadowolenia.
Koty mruczą różnie, głośniej i ciszej, ich głos ma przy tym różne zabarwienie emocjonalne. Swój mruczący rytm mogą utrzymywać przez godziny, dźwięk ten może różnić się głośnością i barwą, od szorstkiego pomruku z charakterystycznym pulsowaniem do łagodnego, sennego lub prawie znudzonego mruczenia. Gdy kot czegoś bardzo pragnie, potrafi mruczeć śpiewnym, melodyjnym i dość wysokim dźwiękiem.Dlaczego dobrze jest mieć kota i inne ciekawostki

Kilka interesujących faktów związanych z kotami.

Dobrze jest mieć kota:)

Ostatnie odkrycia potwierdzają to, co miłośnicy kotów wiedzą od dawna - posiadanie kota dobrze wpływa na ludzkie zdrowie. Badania wykazują, że posiadacze kotów rzadziej cierpią na mniejsze dolegliwości, mają niższe ciśnienie krwi i niższy poziom cholesterolu. Głaskanie kota działa kojąco na nerwy i pomaga zwalczać stres.

Prorocze zdolności kotów

Wielokrotnie obserwowano niezwykłe ożywienie kotów na kilka godzin przed trzęsieniem ziemi, przejawiające się drapaniem w drzwi i gwałtowną ucieczką na zewnątrz. Starożytni Chińczycy zazwyczaj polegali na kotach w przepowiadaniu naturalnych klęsk żywiołowych. Nie wiadomo na czym polega kocia zdolność przeczuwania niebezpieczeństw. Uznaje się, że są nadzwyczajnie wrażliwe na elektryczność statyczną, pole magnetyczne lub słabe wstrząsy podziemne, których ludzie nie wyczuwają, i to powoduje ich niezwykłe zachowania

Kocie legendy

Według jednej z muzułmańskiej legend prorok Mahomet został uratowany przez kota od śmiertelnego ukąszenia węża. Innym razem oderwał sobie rękaw, aby nie zbudzić śpiącego na nim kotka. Kolejna opowieść głosi, że Mahomet często delikatnie opierał rękę na czole swojego ulubionego kota. Dlatego po dziś dzień koty tabby mają na głowie pręgę w kształcie litery M. Jedno z podań chrześcijańskich glosi zaś, że M na czole pręgowanych kotów to pamiątka po zwierzęciu, który został nagrodzony tym znakiem przez Marię, ponieważ swym mruczeniem uśpił płaczące Dzieciątko Jezus.

Koty w starożytnym Egipcie

Starożytnym egipskim określeniem kota jest słowo mau, które znaczy "widzieć". Egipcjanie jako pierwsi oswoili koty, około 5000 lat temu były one członkami ich domów. Kot był czymś więcej, aniżeli zwierzątkiem domowym.Trzymano je, by łowiły ptaki i regulowały okoliczne populacje gryzoni. Egipcjanie tak cenili koty, że stworzyli specjalne przepisy służące ich ochronie. Szacunek przekształcił się z czasem w kult, który przetrwał ponad dwa tysiące lat. Zabicie kota w Egipcie groziło karą śmierci.Święte egipskie koty miały swoje miejsca w sanktuariach, kapłani opiekowali się nimi w dzień i w nocy. Z ich ruchów odczytywano przepowiednie: śledzono najdrobniejsze miauknięcia i ruchy wąsów. Koty świątynne nosiły bogato zdobione klejnotami obroże i były traktowane po królewsku. Bogini kotów, Bastet, stała się jednym z najświętszych bóstw. Przedstawiano ją z głową kota. Egipcjanie wierzyli, że koty są w stanie kierować ruchem księżyca i opiekować się zmarłymi. Ze względu na zdolność widzenia w ciemności stawały się nocnymi opiekunami pałacu faraona.

Gdy w starożytnym Egipcie umierał kot będący członkiem rodziny, ludzie usuwali sobie na znak żałoby brwi. Po śmierci zwierzę było mumifikowane i chowane na specjalnym cmentarzu. Obok umieszczano rząd zabalsamowanych myszy, które miały stanowić jego pożywienie w zaświatach. W dziewiętnastym wieku w ruinach jednej ze świątyń odkryto ponad 300 000 zmumifikowanych kotów.

Źródło: www.przyjacieledlazwierzat.com

Dodaj komentarz